To Κέντρο Ενταξιακής Πολιτικής της Παιδαγωγικής Σχολής λειτουργεί από το Σεπτέμβριο του 2008. Απευθύνεται κυρίως σε ομάδες φοιτητών και φοιτητριών που συναντούν εμπόδια στην ένταξή τους στην εκπαιδευτική ζωή της Σχολής, έχοντας ως απώτερο στόχο να διασφαλίσει ότι όλοι οι φοιτητές και οι φοιτήτριες θα έχουν πρόσβαση στη γνώση, μέσω της ανάπτυξης μηχανισμών υποστήριξης, της προώθησης του διαλόγου και την ανταλλαγή απόψεων σε θέματα -μεταξύ άλλων- διακρίσεων, κοινωνικών προκαταλήψεων και κοινωνικού αποκλεισμού, της ενημέρωσης σε θέματα πρόληψης και φροντίδας υγείας, κ.ά.

Στόχοι

1. Η ανάπτυξη μηχανισμών υποστήριξης για φοιτητές και φοιτήτριες που συναντούν εμπόδια στην ένταξή τους με τη δημιουργία σύγχρονων πολυδιάστατων δομών.
  2. Ο συντονισμός, η δικτύωση και η προώθηση της συνεργασίας δομών και φορέων για την εξασφάλιση της ισότιμης συμμετοχής όλων των φοιτητών και φοιτητριών στην εκπαιδευτική ζωή στο Πανεπιστήμιο.
  3. Η προώθηση διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων για θέματα διακρίσεων και κοινωνικών προκαταλήψεων.
  4. Η συμμετοχή σε προγράμματα που σχετίζονται με ζητήματα ένταξης των νέων στην εκπαιδευτική ζωή στο Πανεπιστήμιο.
  5. Η συνεργασία με ανάλογες επιτροπές, δίκτυα, οργανώσεις, ιδρύματα, εταιρείες, συμβούλια, ενώσεις, φορείς κ.λπ. -εντός και εκτός Ελλάδας- που ασχολούνται με την ισότητα ευκαιριών στα πανεπιστήμια.
  6. Η ενασχόληση/μελέτη/ανάδειξη των ζητημάτων (εκπαιδευτικών, κοινωνικών κ.ά) που αντιμετωπίζουν «ευάλωτες» ομάδες του φοιτητικού πληθυσμού.
  7. Η υλοποίηση δράσεων ενημέρωσης των φοιτητών και φοιτητριών που συναντούν εμπόδια στην ένταξή τους σε ατομική βάση, αλλά και συλλογικά -για όλους τους φοιτητές και τις φοιτήτριες- με τη μορφή σεμιναρίων, ημερίδων, συνεδρίων, εκδηλώσεων, ανακοινώσεων και εκδόσεων ενημερωτικών φυλλαδίων κ.ά.

 Βιβλιοθήκη Παιδαγωγικής Σχολής
 accessline@educ.auth.gr

Οι ώρες λειτουργίας του Κέντρου Ενταξιακής Πολιτικής ανακοινώνονται στην έναρξη κάθε ακαδημαϊκού έτους.

Κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019 – 2020 το Κέντρο Ενταξιακής Πολιτικής λειτουργεί κάθε Πέμπτη 09.00 – 14.00 και κατόπιν συνεννόησης.