Προσεχείς Εκδηλώσεις

Οπτικοακουστικό Υλικό Εκδηλώσεων

Θέμα Εκδήλωσης: Οι τέχνες στην και για την εκπαίδευση. Ανιχνεύοντας τη μορφωτική διάσταση της τέχνης

Περιγραφή: Η τέχνη αποτελεί έναν τρόπο να σκεφτόμαστε με εικόνες, να συνειδητοποιούμε την εμπειρία μας, να εκφράζουμε τα συναισθήματά μας και να επικοινωνούμε με τους ανθρώπους, να φανταζόμαστε και να δημιουργούμε με τη βοήθεια αισθητικών μορφών εναλλακτικές όψεις της πραγματικότητας.

Η τέχνη αποτελεί θεμελιώδη πτυχή της αυθεντικής και ολοκληρωμένης παιδείας.

Για τη μορφωτική διάσταση της τέχνης σε συνάρτηση με τη θέση της στην εκπαίδευση έγινε λόγος στη διαδικτυακή εκδήλωση η οποία διοργανώθηκε από το ΠΤΔΕ του ΑΠΘ.

Ημερομηνία: 15/05/2021

Ομιλητές:

Ευαγγελία Παπαγεωργίου Δρ. Θεατρολογίας, μέλος ΕΕΠ του ΠΤΔΕ ΑΠΘ

Πολύβιος Ανδρούτσος Δρ. Μουσικοπαιδαγωγικής, μέλος ΕΕΠ του ΠΤΔΕ ΑΠΘ

Μάρθα Ιωαννίδου Δρ. Ιστορίας της τέχνης-Μουσειολόγος, Επίκουρη καθηγήτρια ΠΤΔΕ ΑΠΘ

WEB ONLINE EVENT WITH HENRY A. GIROUX FRIDAY 9th of APRIL 2021 : Resisting far-right and neoliberal agenda in education: the stance of critical educators.

Host: AnastassiosLiambas, Associate Professor, School of Primary Education

The School of Primary Education at the Aristotle University of Thessaloniki, is exceptionally honored to host a web online event with Dr. Henry A. Giroux.

Dr. Henry A. Giroux delivers an analysis on resisting the far-right and the neoliberal agenda in education; the stance of critical educators; and, answer few questions in a public conversation. Focused on his recent work over the last few years, we will have the opportunity to attain his thoughts and reflections, in a period where the neoliberal agenda on education and the society configures the prolegomena for a dystopia that would annihilate the core of democracy, amplifying social and class inequalities.

Θέμα Εκδήλωσης: Ο Σολωμός, ο ρομαντισμός και το ’21

Περιγραφή: Ο Διονύσιος Σολωμός, ο «Ποιητής των ποιητών μας» σύμφωνα με τον Κωστή Παλαμά, συνέδεσε καταστατικά το έργο του με την ˗ιδρυτική τής νεοελληνικής παλιγγενεσίας˗ επαναστατική πράξη του 1821. Αλλά ο Σολωμός υπήρξε, επίσης, ένας από τους μεγαλύτερους Ευρωπαίους ρομαντικούς ποιητές με μια βαθύτατη (για να μην πούμε σπαραχτική) κριτική αυτοσυνειδησία των όρων, των ορίων, των οριζουσών και, ταυτόχρονα, των οραματικά απεριόριστων οριζόντων της ποιητικής λειτουργίας. Αυτά είναι που δίνουν στο τιτάνιο ˗παρότι εν πολλοίς σπαραγματικό˗ έργο του μια οικουμενικότητα, μια ζωντάνια και μια αειθάλεια που υπερβαίνουν το «στενό αλωνάκι» μιας εθιμοτυπικής ή απλώς εργαλειακά επετειακής μνημόνευσης.

Ημερομηνία: 03/04/2021

Ομιλητής:

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΟΖΑΝΗΣ (Καθηγητής Φιλοσοφίας, Ποιητής, Δοκιμιογράφος)

ΠΡΟΛΟΓΙΖΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΛΕΞΙΟΥ (Αναπληρωτής Καθηγητής, ΠΤΔΕ ΑΠΘ)

Θέμα Εκδήλωσης: Το πανεπιστήμιο και η κοινωνία μπροστά στην πανδημία

Περιγραφή: Η πανδημία του Covid19 όξυνε στο έπακρο τα συσσωρευμένα προβλήματα των κοινωνιών, τα οποία προέκυψαν από την παρατεταμένη οικονομική κρίση και τις σκληρές πολιτικές λιτότητας. Σε αρκετές χώρες οι πολιτικές μαζικών απαγορεύσεων κυκλοφορίας έρχονται να υποκαταστήσουν τις ανεπάρκειες των υποβαθμισμένων έως διαλυμένων συστημάτων δημόσιας περίθαλψης. Συχνά το αποτέλεσμά τους είναι η επιδείνωση της οικονομικής κατάστασης, πρωτίστως του κόσμου της εργασίας, των φτωχών και περιθωριοποιημένων ανθρώπων. Η πανδημία και οι τρόποι διαχείρισής της δημιουργούν σημαντικές προκλήσεις για όλες τις σφαίρες της κοινωνικής ζωής, συμπεριλαμβανομένης της ακαδημαϊκής και της εκπαίδευσης εν γένει.

Ημερομηνία: 20/11/2020

Ομιλητές:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΡΟΛΛΙΟΣ (Καθηγητής ΠΤΔΕ ΑΠΘ)

ΜΑΝΟΛΗΣ ΔΑΦΕΡΜΟΣ (Αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Ψυχολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης)

ΜΑΡΙΑ ΚΑΒΑΛΑ (Επίκουρη καθηγήτρια Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ)

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΟΥΠΚΙΟΛΗΣ (Αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ)

ΕΛΕΝΗ ΝΤΡΕΝΟΓΙΑΝΝΗ (Αναπληρώτρια καθηγήτρια ΠΤΔΕ ΑΠΘ)

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ (Αναπληρωτής καθηγητής ΠΤΔΕ ΑΠΘ)

ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΟΡΔΟΥΛΗΣ (Καθηγητής ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ)

ΑΡΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ (Αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ)