ΑΠΟΦΑΣΗ του Συλλόγου Φοιτητών ΠΤΔΕ ΑΠΘ

στις 10.1.2024

(ΒΑΣΕΙ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΚΟΙΝΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ 115 ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ
από όλη την Ελλάδα στις 16.12.2023)

Όλοι και όλες στα μεγάλα συλλαλητήρια φοιτητών – μαθητών σε όλη τη χώρα!
Όλοι την Πέμπτη 11.01
στη προσυγκέντρωση των Φοιτητικών Συλλόγων στις 11:00 στη Πρυτανεία
& στο μεγάλο φοιτητικό – μαθητικό συλλαλητήριο στις 12:00 στη Καμάρα!

Όχι στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια!

Πτυχία με αξία, αποκλειστικά δημόσιες & δωρεάν σπουδές για όλους!

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες απορρίπτουμε το νομοσχέδιο της κυβέρνησης για την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων! Να μην τολμήσει η κυβέρνηση να το καταθέσει στη Βουλή – να αποσυρθεί άμεσα! Δεν θα επιτρέψουμε το τελειωτικό χτύπημα στις σπουδές, τα πτυχία και την εργασιακή μας προοπτική!

Παρά τις εύηχες λέξεις με τις οποίες ντύνει το νομοσχέδιο η κυβέρνηση, οι φοιτητές ξέρουμε καλά ότι αυτό:

• Υποβαθμίζει την αξία του πτυχίου μας! Μεγαλώνοντας τον αριθμός άνεργων πτυχιούχων, με διαφορετικές κατηγοριών – επίπεδα πτυχίων, που θα ανταγωνίζονται για μια θέση εργασίας συμπιέζοντας τα εργασιακά, μισθολογικά, επαγγελματικά δικαιώματα όλων προς τα κάτω. (Εδώ να βάλουμε τις αιχμές ανά Σχολή σύντομα, τι σημαίνει δηλαδή για κάθε χώρο το ν/σ)

• Ενισχύει την εμπορευματοποίηση της Παιδείας! Το κράτος απαλλάσσεται από την ευθύνη της αποκλειστικά δημόσιας ανώτατης εκπαίδευσης. Στο όνομα του “ανταγωνισμού” με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα μειωθεί ακόμα περισσότερο η κρατική χρηματοδότηση για τα δημόσια, θα ενισχυθεί η «ιδιοσυντήρηση» των Ιδρυμάτων μέσα από την γενίκευση των διδάκτρων, τις συγχωνεύσεις και τις καταργήσεις Τμημάτων, την μεγαλύτερη πίεση για άνοδο του ρυθμού αποφοίτησης, το χτύπημα της δωρεάν φοιτητικής μέριμνας, της σίτισης, της στέγασης, των δωρεάν συγγραμμάτων. Προϋπόθεση άλλωστε για να βρουν φοιτητές – πελάτες τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι η παραπέρα υποβάθμιση των δημόσιων πανεπιστημίων! Οι εξαγγελίες της κυβέρνησης περί «αναβάθμισης» τάχα των δημόσιων πανεπιστημίων μέσα από την ίδρυση των ιδιωτικών έρχονται σε σύγκρουση με τη πραγματικότητα, καμία αναβάθμιση δεν θα έρθει για τις σπουδές μας, όπως καμία αναβάθμιση δεν σήμαινε για τα δημόσια σχολεία από την δημιουργία ιδιωτικών, καμία αναβάθμιση δεν ήρθε στα δημόσια νοσοκομεία από τη δημιουργία ιδιωτικών κλινικών!

• Κρίνει ακόμα περισσότερο την πρόσβαση στην πανεπιστημιακή μόρφωση από το “πορτοφόλι” κάθε οικογένειας, καταργεί τον ενιαίο τρόπο εισαγωγής στην ανώτατη εκπαίδευση! Κάποιοι λίγοι θα αγοράζουν πτυχία ισάξια με τα δικά μας, ενώ εμείς αντιμετωπίσαμε το άγχος των πανελλαδικών εξετάσεων, την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής και πολλά ακόμα εμπόδια για να καταφέρουμε να σπουδάσουμε! Πληρώνοντας για ένα πτυχίο να μπορεί ο καθένας να μπαίνει να κάνει μάθημα σε παιδιά και να επηρεάζει τις συνειδήσεις τους

Θα μας βρουν απέναντι τους! Οι μόνοι κερδισμένοι από την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων είναι οι κολεγιάρχες από την πώληση πτυχίων, το κράτος από την περικοπή δαπανών για την Παιδεία και όσοι θέλουν απαξιωμένα πτυχία για φθηνότερο επιστημονικό δυναμικό. Η κυβέρνηση κάνει νόμο την αδικία, παραβιάζει ακόμα και το άρθρο 16 του Συντάγματος!

Οι φοιτητές έχουμε επιλογή! Αυτό που έχουμε ανάγκη είναι ένα αποκλειστικά δημόσιο, δωρεάν και ποιοτικό πανεπιστήμιο με επαρκή κρατική χρηματοδότηση, στελεχωμένο με όλο το αναγκαίο εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό, με σύγχρονες υποδομές, με πτυχία με αξία για δουλειά με δικαιώματα και όχι ένα πανεπιστήμιο πανάκριβο, υποβαθμισμένο, που λειτουργεί ως επιχείρηση και κάνει παζάρι πτυχίων με πελατολόγιο εμάς και τις οικογένειες μας!

Μόνο με τον μαζικό, συλλογικό, οργανωμένο αγώνα μας, σε συμπόρευση με τους μαθητές, τους καθηγητές, τους εργαζόμενους και τους φορείς τους, με όλο τον λαό, μπορούμε να βάλουμε εμπόδια στην κυβέρνηση, να μην περάσει το νομοσχέδιο!

Απαιτούμε:

• Να μην κατατεθεί – Να αποσυρθεί το νομοσχέδιο!

• Όχι στα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια – Όχι στην παράκαμψη του άρθρου 16!

• Αποκλειστικά δημόσιες και δωρεάν σύγχρονες σπουδές για όλους!

• Όχι στην υποβάθμιση των πτυχίων μας – Πτυχία με αξία για δουλειά με δικαιώματα!

• Αύξηση της κρατικής χρηματοδότησης για τα Πανεπιστήμια και τις ανάγκες μας!

Προχωράμε σε:

• Κατάληψη του Πύργου την Πέμπτη 11.01 και Παρασκευή 12.01.
  • Μεγάλο συλλαλητήριο φοιτητών, μαθητών, πανεπιστημιακών και εργαζόμενων στα ΑΕΙ την Πέμπτη 11.01 όπως χιλιάδες συνάδελφοι μας σε δεκάδες πόλεις όλης της χώρας! Στη Θεσσαλονίκη, με προσυγκέντρωση των ΦΣ στις 11:00 στη Πρυτανεία του ΑΠΘ & μεγάλο συλλαλητήριο στις 12:00 στην Καμάρα!
  • Συντονισμό των Φοιτητικών Συλλόγων την Παρασκευή 12.01 στις 18:00 στο Πολυτεχνείο από κοινού με τα εργατικά σωματεία, τον Σύλλογο Διοικητικού Προσωπικού ΑΠΘ, ΠΑΜΑΚ, τον ΕΣΔΕΠ και άλλους φορείς για να κλιμακώσουμε τον αγώνα!